Fasdat Sebze

Yeşilin en taze halini sunuyoruz

Gıda GIDA
2010 YILINDAN BERİ
4500 TON/YIL ÜRETİM

Fasdat Sebze, 2010 yılında, Burger King®, Sbarro®, Popeyes®, Usta Dönerci®, Usta Pideci®, Subway®, Döner Stop® ve Arby’s® gibi Grup marka ve restoranları için doğrudan tüketilen yeşillik ürünlerini temin etmek ve HoReCa sektöründe “fresh-cut” ürünlerin satışını gerçekleştirmek amacıyla kurulmuştur.

Antalya Organize Sanayi Bölgesinde yaklaşık 16 bin m2 açık, 4 bin m2 kapalı alanda kuruludur; 75 çalışanı ve 4500 ton/yıl üretim kapasitesi bulunmaktadır. Hazırlanan ürünlerin ham maddeleri, Fasdat tarım grubunun kontratlı tarım uygulamaları ile tedarik edilmektedir.

Fasdat sebze üretim süreci gerekli kalitede ön parçalama işleminin ardından tam otomatik sistemlerle, el değmeden kesim, dezenfeksiyon-durulama ve kurutma aşamalarını kapsamaktadır. Türkiye’de ilk defa kontrollü atmosfer koşulları altında paketleme işlemleri gerçekleştirerek daha uzun raf ömrü ve daha taze muhafaza imkanı olan ürünler sunmaktadır.

Fasdat Sebze, üretime başladıktan kısa bir süre sonra “A Grade BRC-Food” belgesini alarak üretim ve ürün kalitesinin mükemmellik düzeyini kanıtlamıştır.

Web Sitesi: www.fasdat.com.tr

Öne
Çıkanlar

Son teknolojiye sahip paketleme işlemleri ile daha taze ürün muhafazası ve daha uzun raf ömrü

16 bin m² açık, 4 bin m² kapalı alanda üretim

Soğuk zincir kırılmadan sevk ile ilk günkü tazelikte ürünler

Diğer Markalarımız