Kurucumuz

Ertuğrul Kurdoğlu

(1932 - 2013)
Hayaller öğrenilerek kazanılamaz, ama korkularımızdan dolayı kaybedilebilir. Ben buraya hayallerimle geldim.

Türkiye'nin önde gelen iş insanlarından Ertuğrul Kurdoğlu, bu topraklarda köklü bir geçmişe sahip olan Ata Grubu'nun kurucusudur. Kurdoğlu hayalleri gerçeğe dönüştüren bir girişimci olarak, elli yıllık başarılı iş hayatı boyunca başta dünyanın en büyük beşinci barajı olan Atatürk Barajı olmak üzere; finans, teknoloji, gıda, lojistik, gayrimenkul, inşaat malzemeleri, moda, turizm ve dış ticaret sektörlerinde pek çok projeyi hayata geçirmiştir. İş dünyasındaki itibarı ve başarılarının yanı sıra, milyonların yaşamına katkıda bulunmuştur. Başarısının sırrını ise şu sözlerle özetlemiştir: "İçinde bulunduğumuz dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek, gelecek nesillere karşı bizim sorumluluğumuzdur."

Biz de kurucumuzun eşsiz vizyonunu kuşaklar boyunca devam ettirmek ve ülkemize değer katmak için çalışıyoruz.

Ertuğrul Kurdoğlu Kimdir?

1932 yılında Artvin’de doğan Ertuğrul Kurdoğlu, ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite eğitimini İstanbul’da tamamlamıştır. 1956 yılının Haziran ayında İTÜ İnşaat fakültesinden mezun olduktan sonra, 5 ay İller Bankası’nda çalışmıştır.

1958-1961 yılları arasında Karayolları Samsun Bölgesinde Köprü Şefliği, 1961-1968 yılları arasında Aras T.A.Ş.’de Şantiye Şefliği, Elazığ-Bingöl demiryolu ve karayolu ve Delice-Sungurlu-Çorum karayolu inşaatında Şantiye Şefliği görevlerinde bulunmuştur.

1969’un Mart ayında kurduğu Seri İnşaat Tic. Ltd. Şti. ile 1969-1981 yılları arasında Gülüşkür Palu yolu, Ovacık yolu, Urfa şehir içi geçişi, Afşin Elbistan yolu, Elbistan Termik Santral altyapı ve idare binaları, Kırıkkale rafineri altyapı, demiryolu inşaatı, bina inşaatları, Zonguldak-Ereğli, İsmetpaşa-Kurşunlu, Köyceğiz-Dalaman, Eski Foça-Yeni Foça karayolları inşaatı gibi pek çok projeye imza atmıştır. 1983 yılında Palet, Seri, Enerji-Su firmaları birleşimiyle oluşan Ata İnşaat Ltd. Şti. Atatürk Barajı inşaatı projesini üstlenmiştir. 10 yılda tamamlanması planlanan proje, 8 yılda tamamlanarak dünyanın 4. en büyük barajı olmuştur. Uluslararası ölçülerde bir kalite standardına sahip olan Atatürk Barajı 1992’de devreye girerek dünya çağında takdir toplamıştır. Atatürk Baraj inşaatı için kurulan Ata İnşaat ise hala Rusya ve Ürdün’de çalışmalarına devam etmektedir. Ertuğrul Kurdoğlu, evli ve iki erkek bir kız olmak üzere üç çocuk sahibidir. Oğulları inşaat mühendisi, kızı ise moda desinatörüdür.

Ben Buraya Hayallerimle Geldim

Ata Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ertuğrul Kurdoğlu’nun Ben Buraya Hayallerimle Geldim adlı biyografisinin lansmanı 21 Kasım 2012 tarihinde iş ve cemiyet dünyasından geniş bir katılımla Four Seasons Bosphorus’ta gerçekleştirilmiştir.

Cumhuriyet tarihinin en büyük projelerinden biri olan Atatürk Barajı ile taçlanan ve başarılarla dolu bir iş hayatının 50’nci yılında kaleme alınan Ertuğrul Kurdoğlu biyografisi, özellikle genç girişimcilere yol göstermekte ve onlara ışık tutmaktadır.

Kitap ve DVD formatında hazırlanmış bu belgeselin geliri, İTÜ Geliştirme Vakfına bağışlanacaktır. 22 Kasım’da D&R mağaza raflarında yerini alan biyografı, bugünün Türkiye’sini hazırlayan duygu ve düşünce zenginliğine gönderme yaparak bir vefa borcu niteliğini taşımaktadır.

Lansman Gecesi Özel Videosu

Ertuğrul Kurdoğlu’ndan Gençlere Mesaj

Sevgili Gençler,

Mutlaka yüksek hedefler için çalışın. Temel gayeleriniz; kendiniz dışında, bu ülke, bu ulus ve insanlık için olsun. Atatürk’ün vurguladığı çağdaş uygarlık düzeyinin üstüne çıkabilmek, ancak bilgi ile olur. Bunun için öncelikle eğitiminize büyük önem gösterin.

Çünkü eğitimsiz bir toplum cahil bir toplumdur. 

Mutlaka gerçek bir meslek, bir beceri ve bir altın bilezik sahibi olun. Ne yaparsanız yapın ama mutlaka en iyisini yapın. Siyasetçinin, bilimcinin en kötüsü olacağınıza, tamircinin parmakla gösterileni olun. Bunun için çok çalışın, asla tembellik etmeyin. Çünkü başarılı olma yolunda en büyük düşman tembelliktir. İşin kolayına kaçıp başkasını taklit etmeyin. Kendi yolunuzu çizip azimle yürüyün. O zaman herkes sizi taklit edecektir.

Dünyanın neresinde olursanız olun kimliğinizi, Türk dilini, Türk tarih bilincini, binlerce yıllık geleneğinizi kaybetmeyin. Dış ülkelerde ne kadar kimliğinizi korursanız yabancılar da size o kadar itibar edecektir.

Şimdi yapılacak iş; hızla bu toplumun yükselmesine, bilinçlenmesine, vatanını, milletini kendisinden önce düşünen insanların çoğalmasına önayak olmak ve böylece ülkemizi çağdaş uygarlık düzeyinin üstüne çıkarmaktır.

Ben Ertuğrul Kurdoğlu, siz gençlerin bunun başarabileceğine gönülden inanıyor ve desteklerimi borç biliyorum.

Ertuğrul Kurdoğlu

Ertuğrul Kurdoğlu’ndan Gençlere Mesaj'ı dinlemek için play tuşuna basınız.