ATASANCAK ACIPAYAM Tarım İşletmesi

Dünya standartlarını aşan damızlık yetiştiriciliğimizle, sütte sağlık ve kaliteyi yeniden tanımlıyoruz

Gıda GIDA
2005 YILINDAN BERİ
10.500 BÜYÜKBAŞ KAPASİTESİ

AtaSancak Acıpayam Tarım İşletmesi, 2005 yılında, dünya standartları üzerinde damızlık yetiştiriciliği ve sağlıklı, kaliteli süt üretimi amacıyla, Türkiye’nin iki büyük yatırım grubu Ata Holding ve Sancak Grubu ortaklığıyla, Denizli'nin Acıpayam ilçesinde kurulmuştur.

AtaSancak Acıpayam Tarım İşletmesi 24.000 dekar arazi varlığı ve 4.800 sağmal toplam 10.500 büyükbaş kapasitesiyle, sadece Türkiye'nin değil Avrupa'nın da en büyük çiğ süt ve damızlık üreticisi konumundadır.

Bitkisel Üretim

2004 yılında sadece 5890 dekar alanda susuz tarım yapılırken, bugün 34 adet “center pivot” sulama sistemi ile işletmenin toplam sulanabilir arazi varlığı 12.513 dekara çıkmıştır.

Pivotların anlık konumlarının takibi ve yönetimi için tamamen işletmenin ihtiyaçları doğrultusunda, özel olarak geliştirilmiş yazılım sistemi kullanılmaktadır. Sulama yöntemi kararlarının verilmesi amacıyla işletmede 4 adet meteoroloji istasyonu, 80 adet toprak nem ve sıcaklık sensörü ile alınan verilerin yorumlandığı “sulama takip” yazılımı bulunmaktadır.

İşletme, tüm tarımsal operasyonlarında hassas tarım uygulamalarını kullanmaya özen göstermekte, tüm toprak işleme, ekim, gübreleme ve ilaçlama süreçlerinde 2 cm hassasiyete sahip RTK sistemini kullanmaktadır.

Ekim faaliyetlerinde kullanılan mibzerlerimizde en son teknoloji ürünlerinden yararlanılarak, kullanılan tohum, gübre ve ilaç miktarı anlık olarak takip edilebilmekte, ekim haritası çıkarılabilmektedir.

Ahırlar ve Sağımhane

AtaSancak Acıpayam Tarım İşletmesi, süt ineklerine en iyi bakımı sağlamak için, inorganik kum altlıklı ve flushing sistemiyle donatılmış ahırlara sahiptir. Bu sistem, ineklerin yataklığının sürekli temiz kalmasını ve sağlıklarının korunmasını sağlamaktadır.

AtaSancak Acıpayam, ahır temizliğinde flushing sistemini Türkiye’de ilk kullanan tarım işletmesidir. Günde yaklaşık 9.000 ton su ve 600 ton kum kullanılmaktadır. Flushing suyunun yaklaşık %85’i, kumun %80’i geri dönüşüm ile tekrar tekrar kullanılarak hem ekonomi sağlanmakta hem de çevre üzerindeki olumsuz etkiler engellenmektedir.

Buzağı ve Gebe Düve

AtaSancak Acıpayam Tarım İşletmesinde doğan tüm dişi buzağılar genetik potansiyellerinin tespiti amacıyla Genomic teste tabi tutulmaktadır. İzlenen verim kayıtları ile pedigri eşleşmeleri için en uygun boğa adayları belirlenmekte, suni tohumlama yoluyla üstün genetik potansiyele sahip düveler yetiştirilmektedir.

Önümüzdeki dönemde embriyo transfer tekniği kullanılarak genetik ilerlemeyi üst sınırlara çıkarmak hedeflenmektedir. Yılda yaklaşık 2500 besi danası ve 1000 adet gebe düve satışı ile ülke hayvancılığına katkı sağlanmaktadır.

Yem Merkezi

Beslenme, sağlıklı ve verimli hayvan üretiminin temel unsurlarından biridir.

Hayvan beslenmesinde kullanılan yemler tarladan hayvanların önüne gelinceye kadar, her aşamada kontrol edilmektedir. Her yaş ve üretim dönemi için uygun ayrı besleme reçeteleri hazırlanmakta, reçeteler uzman personel tarafından, en uygun teçhizatlarla hayvanların önüne götürülmektedir.

İşletmede günlük yaklaşık 400 ton yem hazırlanmaktadır. İhtiyaç duyulan kaba yemler işletmenin kendi arazilerinden, kesif yemler ise dış kaynaklardan tedarik edilmektedir.

Endüstriyel Ürünler

Pastörize Süt
Çiğ Süt
Yağlı ve Yağsız Süt Tozu

Web Sitesi: www.atasancak.com.tr

Öne
Çıkanlar

Avrupa'nın ve Türkiye’nin en büyük çiğ süt ve damızlık üreticisi

70 milyon doları aşan yatırım

Hem tarım hem hayvancılık tesisi ve yem ekosisteminin bir parçası

Diğer Markalarımız